Aktualności

Wystawa Plakatów

2016-11-25
wystawa Pracownia Plakatu i Form Reklamowych
 
Wystawa Plakatów z Pracowni Plakatu  i Form Reklamowych WYDZIAŁU GRAFIKI ASP w Gdańsku prowadzonej przez  prof. Sławomira Witkowskiego dr Adama Świerżewskiego
 
1 grudnia – 31 grudnia 2016
wernisaż – 30 listopada/g. 18
Galeria Spokojna
Wydział Sztuki Mediów 
ASP w Warszawie
ul. Spokojna 15
 
 

Plakat kocha film!

 

Skoro już tak zacząłem, to może jeszcze bardziej zaryzykuję i powiem – nie ma filmu bez plakatu. I co z tego wynika? Mam wrażenie, że bardzo oczywista rzecz – współistnienie.

Ta synergia oparta jest na stałej potrzebie podglądania konkurencyjnych środków wyrazu. Plakat zazdrości filmowi ruchu i snucia opowieści w czasie, film chciałby uzyskać taką precyzję i skondensowanie treści w jednym kadrze, jaką posiada plakat – mam tu na myśli oczywiście sytuację idealną, do której twórcy w swojej pracy dążą.

To podglądanie innych artystów jest istotą rozwoju sztuki. Tylko dialog i wymiana osobistych doświadczeń może dać nam satysfakcję porozumienia, bo na tym nam w końcu najbardziej zależy. Opowiadać o świecie i ludziach własnym osobistym językiem, jednak używając takich form obrazowania, takiej retoryki wizualnej, która będzie zrozumiana przez odbiorcę naszego komunikatu. W pracowni Projektowania Plakatu i Form Reklamowych na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku staram się wraz z moim asystentem dr Adamem Świerżewskim tego właśnie uczyć.

Kluczem wyboru plakatów do tej wystawy był właśnie film. Z jednej strony kultowe światowe seriale jak Gra o tron, Dexter czy Breaking Bad, z drugiej historia polskiej kinematografii ukazana w plakatach do obrazów nagradzanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Cieszę się, że studenci warszawskiej ASP z Wydziału Sztuki Mediów będą mogli „podglądać” młodych projektantów z Gdańska. Dziękuję prof. Protowi Jarnuszkiewiczowi za zaproszenie do Galerii Spokojna. My w Trójmieście czekamy na prezentacje studentów z Pracowni Narracji Fotograficznej. Cieszę się z tej współpracy.

prof. Sławomir Witkowski

 

Autorzy prac:
Marta Adamska
Michał Ambrzykowski
Agata Buiko
Agata Borkowska 
Ada Brzozowska
Gaba Guzik
Daria Jabłońska 
Małgorzata Kalinowska
Paweł Kędziewski
Paweł Klimkowski
Marta Klimkowska
Dominika Komowska
Katarzyna Kopeć
Daniel Koralewki
Natallia Kremianouskaya
Kaja Krzysiek
Karol Lewalski
Marta Marszałek
Milena Murawska
Małgosia Miklaszewska
Karolina Narewska
Magda Nowicka
Wojtek Obuchowicz
Unka Odyja
Anna Okrassa
Anna Orłowska
Ewelina Orłowska
Kateryna Pomorova
Kasia Russek
Bartek Sosiński
Jagoda Sosińska
Marta Stachecka
Agata Stanieszewska
Bartek Stefanowicz
Jan Siennkowski
Aleksandra Szestowicka
Krzysztof Świerkosz
Natalia Trepczyk
Olga Warabida
Martyna Wędzicka
Jakub Woliński
Marta Wrzodak
Natalia Wysocka
Krzysztof Żukowski
Mateusz Żywicki