Aktualności

Wystawa:
Cud

2017-03-07
Gdańska Galeria Miejska wystawa

 

Wernisaż: 10.03.2017, godz. 19.30

Wystawa: 10.03 -09.04.2017

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

Artyści: Maciej Chodziński, Andrzej Karmasz, Anna Królikiewicz, Filip Ignatowicz, Mateusz Pęk, Krzysztof Polkowski, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak, Zbigniew Treppa, Iwona Zając

Kurator: Krzysztof Polkowski

Niezwykłe, irracjonalne, niewytłumaczalne fakty, sytuacje i fenomeny, jak np. stygmatyzm bądź cudowne uzdrowienia budzą silne emocje, wpływają na wyobraźnię, bywają przyczyną umocnienia wiary. Wywołują również kontrowersje, a także odruchy sprzeciwu i krytyki wśród racjonalistów, ateistów czy agnostyków. Samo słowo cud ma zdecydowanie szersze znaczenie, dając możliwość wypowiedzi nie zawężającej się jedynie do tych zjawisk.

Wystawa CUD w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest kolejną wizualną odsłoną projektu artystyczno-badawczego, realizowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Celem projektu jest przebadanie i przeanalizowanie zjawisk określanych mianem cudu, próba odnalezienia skojarzeń znaczeniowych, poszukanie ich artystycznych ekwiwalentów.

Pierwsza odsłona miała miejsce w Zonie Sztuki Aktualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wzieli w niej udział: Maciej Chodziński, Filip Ignatowicz, Mateusz Pęk, Krzysztof Polkowski, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak i Iwona Zając. W Gdańsku pojawią się również nowi artyści: Andrzej Karmasz, Anna Królikiewicz oraz Zbigniew Treppa.

Intencją tych spotkań artystów jest wytworzenie artystycznego i intelektualnego dyskursu, który nie tyle przyniesie odpowiedzi, co być może postawi nowe, do tej pory niezadane pytania. Wystawa nie stawia konkretnej tezy, próbując ją udowodnić. Jej zrównoważona odmiennymi postawami koncepcja opiera się na wzajemnym poszanowaniu różnych światopoglądów. Przybierze ona kształt debaty.

Docelowo projekt zamknie się publikacją, w której zostaną udokumentowane działania artystyczne, pojawią się refleksje krytyczne i opinie zarówno artystów, jak i - nie mniej ważne - naukowców, teoretyków z obszarów, które zajmują się badaniami problemów m.in. religioznastwa, teologii, socjologii, psychologii i być może jeszcze innych.