Aktualności

Warsztaty animacji poklatkowej: "Śmieć pod kamerą 2"

2018-11-26
koła naukowe

 

Śmieć pod kamerą 2
Pokaz filmów animowanych Marka Serafińskiego oraz z Serafiński Studio
11.12.2018 (wtorek) PATIO ASP


Śmieć pod kamerą 2
warsztaty animacji poklatkowej
godz. 10.00-14.00
prowadzenie: Małgorzata Bosek

 

Zapraszamy na plastyczne eksperymenty pod kamerą. Animować będziemy przedmiotami, które wyszły już z użycia, których się trochę nazbierało, które tworzą jakiś ciąg. które można nazwać śmieciami. Ze śmieciowego chaosu postaramy się wydobyć uporządkowany kształt i ruch poklatkowej animacji. Uprasza się o przyniesienie ze sobą zestawu śmieci o małych gabarytach, przykładowo nakrętek, zapalniczek, ścinków, połamanych kredek, jednorazowych sztućców, łupin, biletów, fragmentów większych całości, im więcej tym lepiej.

Pokaz filmów animowanych Marka Serafińskiego oraz z Serafiński Studio
godz. 17.00
prowadzenie: dr hab. Paweł Sitkiewicz (Uniwersytet Gdański)


Chcieliśmy uniknąć suchego wykładu o filmie animowanym. Proponujemy zatem spotkanie połączone z prezentacją wybranych filmów Marka Serafińskiego i z Serafiński Studio. Mamy nadzieję, na rozmowę, dyskusję o roli i formie filmu animowanego współcześnie, nie zapominając o historii. Dlatego do poprowadzenia spotkania zaprosiliśmy znawcę historii kina animowanego, filmoznawcę dr hab. Paweł Sitkiewicz.
Prezentowane materiały filmowe wyprodukowało Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, a wyreżyserował Marek Serafiński, podczas spotkania pokazana zostanie również realizacja Małgorzaty Bosek.

Organizatorzy: koło naukowe PI, Międzywydziałowe Koła Animacji FK/IK, Wydział Grafiki, Wydział Rzeźby i Intermediów.
Koordynacja: Anna Włodarska

Małgorzata Bosek
absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1995 ukończyła kurs animacji w Studio Miniatur Filmowych. Przez kilka lat godziła pracę najemnego animatora z własną twórczością plastyczną. Te dwie ścieżki spotkały się w jej debiucie filmowym „Dokumanimo”. W 2009 roku założyła studio filmowe ANIMASO. W roku 2011 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury dotyczące projektu filmu DWA ŻYWIOŁY. Pracowała w komisji selekcyjnej festiwalu Animator 2012. Od roku 2017 prowadzi Serafiński Studio.

Marek Serafiński (1954 - 2017)
polski reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Zajmował się także malarstwem i grafiką użytkową. Przez wiele lat związany był ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Od roku 2002 był przewodniczącym Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 2007 prowadził własne studio filmów animowanych: Serafiński Studio. Wybrane Nagrody: Wyścig - Lipsk (MFF) "Złoty Gołąb" (1990), Huesca (MFFK) Nagroda Aragońskiej Federacji DKF (1990)

Paweł Sitkiewicz
polski filmoznawca, doktor habilitowany, profesor UG, pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią filmu animowanego oraz kinem XX-lecia międzywojennego w Polsce i na świecie. Interesuje się też plakatem i początkami komiksu. Jest redaktorem naczelnym rocznika filmowego „Przezrocze” wydawanego przez Akademickie Centrum Kultury „Alternator” UG. Wybrane publikacje: Historia i język filmu animowanego 1895-1945. (2007), Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego. (2009), Polska szkoła animacji. (2011)

 

Warsztaty animacji poklatkowej: "Śmieć pod kamerą 2"