Aktualności

TRANSFER

2016-05-01
wystawa, e-kultura

Wernisaż: 29 kwietnia 2016, godz. 18.00
Wystawa: 30 kwietnia - 22 maja 2016
Miejsce: Zbrojownia Sztuki, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Kurator wystawy: prof. Ewa Janus
Koordynator: dr Robert Kaja
 

 
Rektor Akademii Sztuk Pięknych, prof. Ludmiła Ostrogórska zaprasza
na wystawę "TRANSFER - wystawa prac pedagogów
Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie".

 

 

Wystawa prezentująca twórczość artystów rzeźbiarzy – pedagogów krakowskiej ASP – jest częścią programu wymiany, mającego na celu zestawienie postaw artystycznych związanych z poszczególnymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W ramach projektu w murach gdańskiej Akademii miały miejsce wystawy prac rzeźbiarskich i obiektowych pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, natomiast wystawy pracowników ASP w Gdańsku gościły już we Wrocławiu,
a w przyszłości pozna je również publiczność Poznania i Krakowa. Wystawa ma szczególne znaczenie dla ASP w Gdańsku z uwagi na wieloletnią tradycję kontaktów łączących uczelnie.

 

TRANSFER - wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
w Krakowie to wielopokoleniowa ekspozycja prezentująca twórczość artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Przekrojowa ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów - doktorantów zaproszonych do wspólnej prezentacji. Wśród nich dzieła rzeźbiarzy, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70. jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia twórców już obecnych w środowisku artystycznym, choć nie będących pedagogami.
 
 
Planowana od blisko dziecięciu lat wystawa znajduje swój pozytywny finał w wyjątkowej przestrzeni ekspozycyjnej Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku, dając możliwość zarówno interesującej aranżacji ekspozycji jak również szansę na wyeksponowanie różnorodnych postaw artystycznych i kierunków poszukiwań.
 
Przeniesienie na drugi koniec Polski dużej wystawy rzeźby to wyzwanie logistyczne, ale też niezwykła szansa by poprzez stworzenie nowej kolekcji dzieł, skonfigurowanej z prac już znanych w naszym krakowskim obiegu a także tych najnowszych – przygotować propozycję wystawienniczą, która pozwoli zaistnieć dokonaniom krakowskiego środowiska w świadomości nowych odbiorców: rozpoznać profil, specyfikę i aktualną kondycję wydziału. Nam samym, uczestnikom wystawy, umożliwi zobaczenie własnych dokonań z dystansu, w innym kontekście: przestrzeni, miejsca i teoretycznej refleksji jaka niechybnie będzie rodzić się wraz z czasem jej trwania.

TRANSFER – to wystawa, która przenosi dzieła w ich fizycznej, materialnej postaci wraz z ich ideowym, intelektualnym, duchowym potencjałem. Potwierdza możliwość funkcjonowania w twórczym zapale bardzo odmiennych koncepcji artystycznych w niewielkim skądinąd środowisku akademickim pokazując, że radykalne różnice nie przekreślają indywidualnej drogi, a wręcz sprzyjają twórczym napięciom. W jeszcze innym znaczeniu pozwala autorom nadbudować własne doświadczenia poprzez pryzmat wymagającej oceny innego środowiska akademickiego.
 

 

To spotkanie nie zamyka i nie podsumowuje – transfer otwiera inne perspektywy i mamy nadzieje przełoży się nowe wartości zarówno w sztuce jak i wzajemnych relacjach.

Prof. ASP Ewa Janus
Prodziekan Wydziału Rzeźby
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie