Aktualności

„Topografia pamięci” Olgi Anny Markowskiej

2016-12-30
Wystawa Studenci Intermecia
Wernisaż: 30 grudnia, godz. 17.00
Wystawa: 28.12.2016 - 08.01.2017
Miejsce: przyszły Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, ul. Sieroca 6, Gdańsk
 
Oglądanie wystawy po uprzednim umówieniu się mailowym na adres olga.anna.markowska@gmail.com
 
 
Topografia pamięci Olgi Anny Markowskiej porusza temat zapomnianych gdańskich cmentarzy. Poprzez subiektywną analizę przestrzeni, za pomocą fotografii, filmu, muzyki i serii krótkich esejów, autorka postawiła przed sobą cel ukazania na nowo miejsc gasnących w świadomości mieszkańców, nierzadko niezdających sobie sprawy z ich wartości. Spacer po dawnych gdańskich nekropoliach jest opowieścią o zapomnieniu.
 
Po II Wojnie Światowej w Gdańsku nastąpiła prawie stuprocentowa wymiana społeczności. Nowi przybysze musieli oswoić się z dawnym dziedzictwem, jakie zastali w otaczającej ich przestrzeni. Nastąpił proces identyfikacji z nowym miejscem zamieszkania, któremu często towarzyszyło wypieranie „starego” dziedzictwa. Jednak zbiorowa pamięć zawarta w ulicach, budynkach, a także cmentarzach, stanowiła rodzaj mostu między przeszłością, a teraźniejszością. Oswojenie tego dziedzictwa to warunek ugruntowania i ustabilizowania tej „nowej”, powojennej tożsamości gdańskiej. Nieczynne cmentarze są istotną częścią wypełnionej znaczeniami mapy mentalnej współczesnych gdańszczan stanowiących główną grupę docelową projektu. Należą obecnie bardziej do sfery symboliki, niż namacalnej urbanistyki, pełniąc funkcję niematerialnych form w przestrzeni miasta upamiętniających jego dawnych mieszkańców. Posługując się fotografią analogową artystka przedstawia dawne cmentarne przestrzenie ukazując je w nierzeczywistym, odrealnionym świetle, skupiając uwagę na detalach, przywracając je kawałek po kawałku zbiorowej pamięci współczesnych gdańszczan. Film stworzony na podstawie zdjęć z dołączoną do niego autorską muzyką jest z kolei naturalnym przedłużeniem nieruchomego obrazu. Dopełnienie całości projektu stanowi seria opisów, refleksji na temat śladów jakie po nich pozostały.
 
 
Olga Anna Markowska 
ur. 29.10.1993 w Łomży, w 2013 ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Łomży, w 2016 obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.
 
 
 
Projekt realizuje Fundacja Instytut Fotografii Fort dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska
 
 
„Topografia pamięci” Olgi Anny Markowskiej