Sukces naszego studenta
w konkursie APH

2018-06-28
Artystyczna Podróż Hestii

Miło nam poinformować, że wśród laureatów tegorocznej 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii znalazł się student Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Jakub Danilewicz.

Młody artysta był już finalistą konkursu APH w roku 2016.

Jakub Danilewicz jest w tym roku laureatem konkursowej Drugiej Nagrody, dzięki której spędzi inspirujący miesiąc w Walencji w ramach rezydencji artystycznej na Universitat Politecnica de Valencia. Przyznanie tej nagrody jury uzasadniło słowami: - Artysta wykorzystał swój krótki pobyt na południu Europy do wycięcia z jasnej i ciemnej strony rzeczywistości bardzo pięknego filmu. Jego prace wybiegają w przyszłość, w kierunku, z którym sztuka będzie musiała się zmierzyć.

Artysta zgłosił do konkursu pracę wideo pt. "Precious".

OPIS PRACY:
Precious
Wideo
1’41’’
Link do pracy wideo na vimeo: https://vimeo.com/user20205055

Kalabria, południowe wybrzeże Włoch. Dziewięcioletnia Precious podczas warsztatów artystycznych spontanicznie śpiewa znaną, antyfaszystowską pieśń włoskich partyzantów - "Bella Ciao". Kilka dni później proszę ją o ponowne wykonanie utworu, czego rezultatem jest zapis filmowy. Precious trafiła wraz z rodziną do Camini, niewielkiego miasteczka położonego w górach Kalabrii, uciekając z Nigerii przez Morze Śródziemne cztery lata temu. Projekt integracyjny, którym są objęci, dobiega końca w tym miejscu – rodzina prawdopodobnie będzie musiała je opuścić.

Wystawa w Muzeum nad Wisłą potrwa jeszcze do 4 lipca br.

Serdecznie gratulujemy!

(Opis do zdjęć: Materiały prasowe Fundacji Artystyczna Podróż Hestii (Fot. Piotr Litwic).

Sukces naszego studenta
w konkursie APH