Aktualności

Sukces Kamila Kocurka w Pekinie

2016-09-23
informacja grafika

Kamil Kocurek - asystent na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej dr hab. Magdaleny Hanysz-Stefańskiej - otrzymał główną nagrodę na I Międzynarodowym Biennale Grafiki Xuyuan w Pekinie. Międzynarodowe jury doceniło pracę zatytułowaną „Topografia wojny”.

Kamil Kocurek (ur. 1990) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którą ukończył w 2015 r. z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szmatłocha. Ma już na swoim koncie Grand Prix katowickiego Triennale Grafiki Polskiej (2015) oraz wiele innych prestiżowych nagród. Jako zwycięzca pekińskiego konkursu Kocurek otrzyma 15 tys. dol.

Wystawę wyselekcjonowanych przez jury prac i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na połowę października. Spośród nadesłanych na I Międzynarodowe Biennale Grafiki Xuyuan prawie 5 tys. prac artystów z 50 państw i regionów świata do prezentacji na pekińskiej wystawie wybrano dzieła 88 artystów (39 z Chin i 49 z zagranicy). Wśród nich znalazło się spore grono znakomitych polskich grafików: Grzegorz Hańderek, Marcin Białas, Aleksandra Bury, Wiesław Haładaj, Damian Idzikowski, Łukasz Koniuszy, Andrzej Popiel, Anna Trojanowska, Marta Dziomdziora i Piotr Skowron.