Aktualności

Spektakl TeART-u pt. RUBLOW

2017-05-15
TeART, e-kultura

Europejska Noc Muzeów

20.05.2017, godz. 21:00 

Wielka Zbrojownia
Targ Węglowy 6
19.00-01.00

TeART Teatr ASP w Gdańsku to grupa o charakterze performatywnym, poszukującym, gdzie student-aktor jest w stanie ciągłego przekraczania, zawieszony pomiędzy grą, a stanem rzeczywistym. Teatr został powołany przez maŻkę Wojciechowską w 2013 roku dla wzbogacania działań twórczych studentów MINOS-u i jest otwarty dla wszystkich wydziałów.

 

Przed nami dziesiąta premiera TeART-u pt.: „RUBLOW”. Przywołujemy postać mistyka i twórcę ikon Andrieja Rublowa dla przekazu konieczności szukania w sobie czystości, szczerości i siły. Postać Rublowa i jego prace są dla nas punktem wyjścia do poszukiwania drogi do odzyskania poczucia sacrum, przeznaczenia sztuki, współistnienia artysty ze swoją epoką i poczucia odpowiedzialności wobec wspólnoty.

Ruch spektaklu performatywnego RUBLOW wywodzi się z ikon-iluminacji bytu duchowego i poddaniu się ekstazie twórczej, którą dzieła Rublowa wywołują. Podążając za mistrzem, postaci malujemy rytmem dymu. W jego dziełach odkrywamy dynamikę płynnych linii, kręgu jako symbolu początku, plastykę póz i gestów. Próbujemy za pośrednictwem prac wielkiego ikonnika zbliżyć się do tajemnicy twórczości i podążać za nadzieją i wezwaniem do pojednania zawartym w poetyckiej legendzie Andrieja Rublowa.

Muzyka: Chór Prawosławny Simultaneo - Karol Kisiel, Chór ASP - Anna Kondek

Zdjęcia i scenografia: Kasia Jakubowska, Monika Niklas

Videoscenografia: Filip Ignatowicz

Reżyseria: maŻka Wojciechowska

Obsada: Krzysztof Bil, Aleksander Boniecki, Paweł Dzienisz, Przemek Kaznowski, Ania Kwiatkowska, Ewa Platt, Wiktor Siek, Jan Strzelecki

Spektakl TeART-u pt. RUBLOW