Aktualności

PRZED, PO I POMIĘDZY - rzeźba, rysunek, obiekty

2016-04-01
wystawa, rzeźba, e-kultura

Rektor Akademii Sztuk Pięknych,
prof. Ludmiła Ostrogórska zaprasza
na wystawę "PRZED, PO I POMIĘDZY -  rzeźba, rysunek, obiekty"
prezentującą dorobek artystyczny profesora Mariusza Kulpy.

Wernisaż: 20 kwietnia 2016 r, godz. 18.00
Wystawa: 20 kwietnia 2016 - 18 maja 2016, godz. 10.00 - 18.00
Miejsce: Duża Aula, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
 

MARIUSZ KULPA – urodzony w 1946 r. w Leżajsku. Studia artystyczne na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof . A. Hajdeckiego w 1974 r. Profesor tytularny. Od 2002 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku oraz Kierownika I Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Od 1974 r. uczestniczy czynnie w wystawach krajowych i zagranicznych (indywidualnych i zbiorowych) oraz w konkursach itp. uzyskując różne nagrody i wyróżnienia. Jest autorem 6 realizacji pomnikowych. Prace w zbiorach prywatnych i instytucjonalnych Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii.

 

Wybrane wystawy indywidualne
1985 - Galeria BWA w Gdańsku, 1986 - International Culture Hall, Nagasaki, Japonia, 1988- Galeria „PASS” – Nowy York, USA, 1991 – Galeria „Regent”, Bruksela, 2002 – Galeria „EL” – Elbląg. Wybrane realizacje pomnikowe. 1986 – Pomnik „Dar Narodu Polskiego” – Nagasaki, Japonia, 1989 – Pomnik Jana Pawła II – Gdańsk Zaspa, 2007 – Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK w Poznaniu.


W 2012 r. otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a w r. 2015 Nagrodę Rektora ASP w Gdańsku (I- stopnia) za całokształt pracy dydaktycznej.


Rzeźba jako arte – fakt, obiekt w relacjach przestrzennych, znak kulturowy, dyscyplina sztuki a także rysunek w formie czystej i strukturach współistniejących , przenikających się wzajemnie to zasadnicze obszary moich artystycznych działań. Interesują mnie materialne i metaforyczne wartości ekspresyjne tworzywa w procesie kreacji formy i treści przekazu. W warstwie tematycznej często odnoszę się do natury jako obiektywnego źródła inspiracji. Złożone relacje zachodzące na styku natury i kultury, wartości humanistyczne i zjawiska dehumanizacji w sztuce stawiają nowe wyzwania. W poszukiwaniu odpowiedzi zwracam się do człowieka w uniwersalnym rozumieniu.
prof. Mariusz Kulpa

 

 

PRZED, PO I POMIĘDZY - rzeźba, rysunek, obiekty