Aktualności

Najlepsze Dyplomy 2012

2012-06-08
Najlepsze_Dyplomy

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku wzięła na siebie zaszczyt i trud organizowania dorocznej promocyjnej wystawy najlepszych prac dyplomowych z kierunków malarstwa, grafiki oraz rzeźby  z Akademii Sztuk Pięknych w całym kraju. Wystawa odbędzie się w Gdańsku po raz czwarty z rzędu,   a to akurat tyle, by zacząć mówić o jej zadomowieniu w pomorskim krajobrazie kulturalnym.

Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Szczególna wrażliwość oraz umiejętności artystów pozwalają wyzwalać emocje, pomagają spojrzeć inaczej na rzeczywistość i sprowokować do refleksji, mają także moc odsłaniania zadziwiających światów naszych wewnętrznych przeżyć. W przypadku  pokolenia wstępującego w życie artystyczne mamy nadzieję na erupcję talentu i energii, na ujawnienie potencjału twórczego tych, którzy już wkrótce będą decydować o kształcie najnowszej polskiej sztuki. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że te nadzieje są uzasadnione.

 

Spodziewane są najróżniejsze realizacje: od malarstwa, grafiki i rzeźby, aż po instalacje, wideo i wideoinstalacje. Wystawa ma charakter konkursu, przyznawane są następujące nagrody: Nagroda Rektorów, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska oraz wyróżnienia.

W związku z tegoroczną edycją przeglądu Akademia zdecydowała się udostępnić zabytkową przestrzeń parteru Wielkiej Zbrojowni, czyli tzw. pasaż. Stan surowy tego rozległego i malowniczego wnętrza wpłynie zapewne na oryginalność prezentacji.

Ponadto na potrzeby ekspozycji  udostępnione będą jeszcze dwie przestrzenie: w gmachu głównym Akademii oraz w Domu Angielskim przy ul. Chlebnickiej 13/16, a w ramach współpracy z Galerią Miejską pokaz odbędzie się również przy ul. Powroźniczej 13/15.

Uroczyste otwarcie oraz wręczenie  nagród i wyróżnień nastąpi dnia 20 lipca 2012 r. o godz. 12.00 w gmachu głównym Akademii. Wystawa trwać będzie do 15 sierpnia.Podczas uroczystego otwarcia 4 edycji ogólnopolskiego przeglądu Najlepszych Dyplomów ASP wyłoniono zwycięzców.

Rektorzy Akademii w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu nagrodzili Katarzynę Kukułę za dyplom „Kraina mlekiem i miodem płynąca" (Promotor: prof. Leszek Misiak), skadającą się z obrazów olejnych, tkanin z hafterm i 3 - minutowego filmu animowanego. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie otrzymała Nagrodę Rektorów w wysokości 17 500 zł.
 
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powędrowała do Mateusza Bykowskiego z ASP w Gdańsku za pracę dyplomową zatytułowaną „Dobranoc, do widzenia, cześć, giniemy”  (Promotor: prof. Teresa Miszkin)  (15 tys. zł).
 
Władysław Zawistowski- Dyrektor Departamentu Kultury wręczył Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Michałowi Hyjkowi z ASP w Krakowie za pracę dyplomową zatytułowaną „Pasaż małp” (Promotor: prof. Antoni Porczak)  (8tys. zł).
 
Absolwentka ASP z Wrocławia- Katarzyna Szeluk otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za pracę dyplomową zatytułowaną „Kicz jako sztuka emocjonalna” (Promotor: Prof. Przemysław Tyszkiewicz) (8 tys. zł).
 
Wręczono też trzy wyróżnienia: Marice Michalskiej (ASP w Łodzi) za pracę dyplomową zatytułowaną „Recykling jako zasada tworzenia” (Promotor: Piotr Stachlewski prof. ASP), Januszowi Jasiewskiemu (ASP we Wrocławiu) za pracę dyplomową zatytułowaną „Ukryte geometrie.  Forma z wykorzystaniem geometrycznej siatki przestrzeni” (Promotor: prof. Zbigniew Makarewicz) i Justynie Zawistowskiej (UA w Poznaniu) za pracę dyplomową zatytułowaną „All inclusive” (Promotor: prof. Piotr Szurek)
 
Ekspozycja 27 prac tegorocznych absolwentów z kierunków malarstwa, grafiki oraz rzeźby z Akademii Sztuk Pięknych 2012 potrwa w Gdańskiej Galerii Miejskiej do 2 września. Natomiast, w zabytkowej przestrzeni partneru Wielkiej Zbrojowni, gmachu głównym ASP w Gdańsku i Domu Angielskim przy ul. Chlebnickiej 13/16 zakończy się 15 sierpnia.