Aktualności

Magia i Sztuka Bali z kolekcji K. Musiała

2016-10-05
wystawa minos

6 października 2016 – 8 stycznia 2017

Na wystawę do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zaprasza kuratorka - dr hab. Bogna Łakomska

 

Wystawa „Magia i Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała” pozwala na przybliżenie twórczości artystów balijskich, jej magicznego i rytualnego znaczenia, jak i kolekcjonerskiej pasji Krzysztofa Musiała, bez której realizacja projektu byłaby niemożliwa.
Wystawa pokazuje sztukę balijską w dwóch częściach – poświęconych sacrum i profanum. Zebrane obiekty eksponujemy według ich sakralno-rytualnego oraz świeckiego przeznaczenia. W przestrzeni poświęconej sacrum znajdują się obrazy i rzeźby ilustrujące dawne eposy indyjskie, hinduistyczne bóstwa, a także lokalne ceremonie. Ważnym elementem w tym obszarze ekspozycji jest również grupa sakralnych tkanin, których znaczenie wykracza daleko poza ich wartość materialną.
W strefie przejściowej między sacrum a profanum znajduje się grupa rysunków tuszem na papierze wykonanych przez twórców balijskich w latach 30. XX wieku. Są to prace przedstawiające życie codzienne na Bali, ukazane niejednokrotnie w dramatyczny i pełen ekspresji sposób. Większość z nich znajdowało się niegdyś w kolekcjach słynnych antropologów – Margaret Mead i Gregory’ego Batesona.
W przestrzeni profanum można podziwiać szereg obrazów oraz tkanin ilustrujących Bali w jej świeckim wymiarze, a także cenny zespół stylizowanych figur zwierząt i ludzi wykonanych w latach 30. XX wieku w większości przez anonimowych artystów wyraźnie inspirujących się europejskim art deco.


https://drive.google.com/file/d/0B3bd-HlvTa_Ea0RHNHJDZXhZWTA/view

 

 

Magia i Sztuka Bali z kolekcji K. Musiała