Aktualności

Publikacja o Horno-Popławskim

2016-10-20
informacja rzeźba i intermedia

Zapraszamy na promocję książki poświęconej Stanisławowi Horno-Popławskiemu - jednemu z najbardziej wyrazistych Artystów w historii Trójmiasta.

Data: piątek, 21 października, godz. 17:00
Miejsce: Sopoteka, ul. Kościuszki 14 w Sopocie.
Wstęp wolny.

 

Spotkanie ludzi trójmiejskiej kultury i sztuki poświęcone zostanie znaczeniu Horno-Popławskiego dla regionu. Nieprzypadkowo jest patronem jednej z piękniejszych alei w Sopocie. Nasza Fundacja zaangażowała się w promocję postaci Horno-Popławskiego ze względu na jego wyjątkowość. Nikt bowiem - tak, jak on - nie potrafił efektownie zmieniać polnych kamieni w efektowne i jakże wyjątkowe rzeźby.

Kim był Stanisław Horno-Popławski i skąd jego znaczenie dla Trójmiasta?
Był Artystą wybitnym. Horno-Popławski nie znał ograniczeń; kamień polny stawał się dla niego szlachetnym tworzywem idealnym do tego, by stworzyć coś wykraczającego poza jakiekolwiek bariery wyobraźni. Właśnie dlatego dzieła Horno-Popławskiego to ewenement, dowód mistrzowskiej dokładności, niejednoznaczności przekazu, oszczędności w środki wyrazu. „Jego wyjątkowość polega również na tym, że w pracy twórczej nie wskazywał wprost na omawiane w rzeźbie kwestie a raczej delikatnie uwalniał kontekst” – pisze autor książki, Roman Konik.

Publikacja o Horno-Popławskim