Aktualności

Konkurs Artnoble 2016

2016-09-16
konkurs

10 września 2016 r. podczas VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie po raz piąty odbyła się gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą. Nagroda przyznawana jest w ramach Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble.

W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Akademii Sztuki w Szczecinie, a także Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku reprezentowały:                          

Edyta Kowalewska - absolwentka Wydziału Malarstwa
Małgorzata Kotłowska – absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów
Dominika Śnieg – absolwentka Wydziału Grafiki

Jednym z kuratorów wystawy był prof. Jacek Zdybel, prowadzący Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu na ASP w Gdańsku.

 

W tym roku statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków kulturoznawstwo oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu.

Kuratorzy wystaw konkursu artNoble to: Jan Tutaj (ASP Kraków), Miłosz Wnukowski (ASP Katowice), Jacek Zdybel (ASP Gdańsk), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Witold Kanicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Stanisław Wieczorek (ASP Warszawa), Bartek Otocki (Akademia Sztuki w Szczecinie), a także Marian Waldemar Kuczma (ASP Wrocław).

Wszystkie wystawy biorące udział w konkursie artNoble można oglądać do 24 września w postindustrialnych halach żyrardowskich fabryk lnu na powierzchni ponad 8 tys. m².