Aktualności

ARCHITEKTURA MUZYKĄ PRZESTRZENI

2016-06-22
wydarzenie, koncert

22.06.2016- 10.09.2016, pięć niezwykłych sal koncertowych Europy: Szczecin, Blaibach, Reykjavik, Oslo, Porto
Kurator: Ewa P. Porębska


JAKBY NIC NIE MOGŁO SPAŚĆ POZA SŁOŃCEM
Katarzyna Krakowiak
Projekt wystawy, grafika: Robert Konieczny - KWK Promes, Robert Konieczny, Roman Kaczmarczyk, Michał Lisiński


współpraca: stereoko.tv, Michał Piskunowicz
akustyka: Ralf Meinz
Współpraca kuratorska: Katarzyna Szadkowska, Tomasz Żylski
Opisy obiektów: Agnieszka Skolimowska, Tomasz Żylski


Organizatorzy:
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, miesięcznik „Architektura-murator"
 

jakby nic nie mogło spaść poza słońcem/ As though nothing could fall except the sun
2016 dźwięk, obraz

Katarzyna Krakowiak o projekcie:
Inspiracją dla utworu jest budynek filharmonii w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga – jego białe, przepełnione światłem wnętrza i złota sala koncertowa. Olśnienie, blask, przepalenie. Bliżej słońca. Uwolnienie od czasu. Patrzę w słońce – obiekty pojawiają się i znikają. Chcę zobaczyć więcej, przybliżyć się do źródła, ale obraz znika, rozproszony w jasności holu filharmonii. Znów próbuję. I tak bez końca – zbliżam się i oddalam. Angażuję wszystkie zmysły. Zaczynam czuć fakturę i przestrzeń złotej sali. Złote kwadraty 9 x 9 cm. Kształt i przestrzenność ulegają zmianie w dźwięku i świetle. Zapisuję ten ruch.

Ruch unoszenia towarzyszy również dźwiękom. Skręcają się wraz z kształtem klatki schodowej, przenosząc nas w górę, bliżej słońca. Utwór powstaje z dźwięków obecnych w filharmonii. To dźwięki zatrzymania, zawieszenia w działaniu. Powracający oddech zatrzymania instrumentów podczas koncertu. To również dźwięki, które ponownie budzą ten budynek do życia. Zmiana. Powietrze przyspiesza.

Głównej kompozycji towarzyszy osiem utworów, w całości trwających 23 sekundy, które zaistnieją w filharmonii na stale jako dźwięk zapraszający. Dedykowana słońcu kompozycja stanie się też częścią systemu dźwiękowej ewakuacji.