Aktualności

Noc Muzeów na ASP w Gdańsku

2016-05-16
Noc Muzeów, e-kultura,

W tym roku zapraszamy do "nocowania" na Akademii Sztuk Pięknych w dniu 21 maja 2016 r. Z pewnością nikt z uczestników nie zaśnie, ponieważ będzie aktywnie, inspirująco i twórczo.  Pedagodzy i studenci przygotowali na tę okazję wyjątkowy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie:

PROGRAM:

 

1. WARSZTATY/Maraton Rzeźby
 

Mała Zbrojownia, Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Plac Wałowy 1

 W dniu Nocy Muzeów Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję bezpłatnych warsztatów twórczych. Podobnie jak w latach ubiegłych mile widziani będą dorośli, młodzież i dzieci, amatorzy oraz osoby, które chcą szkolić swój warsztat, w tym kandydaci na studia. Zajęcia poprowadzą wykładowcy z Wydziału Rzeźby i Intermediów oraz studenci. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia (e-mail: warsztatyrzezba@op.pl)

 

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych / rzeźba      10.00 - 14.00

Studium głowy w glinie. Na zajęcia należy przynieść narzędzia do rzeźbienia (noże, szpachelki, itp.).

 

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych / rysunek     10.00 - 14.00

Rysunek z natury/postać. Na zajęcia należy przynieść  przybory i papier do rysowania, taśmę klejącą  lub pinezki do przymocowania papieru do deski.

 

Warsztaty dla dzieci / rzeźba    10.00 - 13.00

Zajęcia  trwają 3 godziny. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz ich opiekunów. Uczestnicy będą tworzyć małe rzeźby techniką narzutu gipsowego. Organizator zapewnia materiały oraz prosi o fartuszki dla dzieci lub ubranka lubiące się brudzić.

Zapisy i informacje:  warsztatyrzezba@op.pl.

Koordynator: dr Sylwia Jakubowska


2. Wystawa prac studentów III, IV, V roku  Wydziału Malarstwa

Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), Aula, 1 piętro
Od godz. 19.00
Kurator wystawy: Anna Reinert
 
 
3. Kolekcja Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), Aula, 1 piętro
Od godz. 19.00, Mała Aula / 1 piętro

Stała wystawa dzieł sztuki budujących kolekcję gdańskiej Akademii opartą na dorobku artystycznym pedagogów oraz absolwentów uczelni.

 
4. TRANSFER - wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Zbrojownia Sztuki, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Od godz. 19.00 - 00.00
Kurator wystawy: prof. Ewa Janus
Kurator wystawy: Robert Kaja

Wystawa prezentująca twórczość artystów rzeźbiarzy – pedagogów krakowskiej ASP – jest częścią programu wymiany, mającego na celu zestawienie postaw artystycznych związanych z poszczególnymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W ramach projektu w murach gdańskiej Akademii miały miejsce wystawy prac rzeźbiarskich i obiektowych pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, natomiast wystawy pracowników ASP w Gdańsku gościły już we Wrocławiu, a w przyszłości pozna je również publiczność Poznania i Krakowa.


Wystawa ma szczególne znaczenie dla ASP w Gdańsku z uwagi na wieloletnią tradycję kontaktów łączących uczelnie. Ekspozycja prezentuje twórczość artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Przekrojowa ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów – doktorantów zaproszonych do wspólnej prezentacji. Wśród nich znajdują się dzieła rzeźbiarzy, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70. jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia twórców.
 
 
5. "W rytmie Sarah K." - spektakl grupy TeArt , teatru ASP w Gdańsku
Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Od godz. 23.00 - 23:30
Reżyseria:  Marzena Wojciechowska-Orszulak
Multimedia:  Filip Ignatowicz
Muzyka: Agnieszka Świstulska

występują: Kazno, Konstantyn, Trawa, Agnieszka Świstulska, Inga Cierlikowska, Łukasz Guzel, Natalia Kosakowska, Jan Strzelecki

O godzinie 23.00 TeArt,  teatr Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zaprasza na spektakl "W rytmie Sarah K." Ta "prywatna ikonografia" oparta na tekstach Sarach Kane  ma charakter performatywny, jest eksperymentem  formy, rytmu i muzyki. Aktor jest zawieszony w stanie pośrednim,  transu, co doprowadza go do transformacji, przekraczania ograniczeń,  pokazania wewnętrznej prawdy własnej człowieka poszukującego kontaktu z drugim, odnowienia życia a zarazem ucieczki.

 

IMG_9192.JPG

 

6. Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku:

Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), 1 piętro

W trakcie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić Bibliotekę ASP w godzinach 19:00 - 23:00 oraz obejrzeć wystawę  "Pedagodzy gdańskiej ASP w obiektywie Leszka J. Pękalskiego".

 

7. Galeria ASP przy ul. Chlebnickiej
Wystawa plakatów studentów i absolwentów - "SERIAL" Pracowni Plakatu i Form Reklamowych prowadzonej przez prof. Sławomira Witkowskiego i mgra Adama Świerżewskiego
wystawa otwarta w g. 19.00 - 24.00

 

8. Prezentacja projektu „ZOOM”
Antresola, Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
 
19.00 – 23.00

 
„ZOOM”, to wypowiedzi mieszkańców gdańskiej Starówki, tych mieszkańców, którzy są sąsiadami Akadami Sztuk Pięknych. Jedna dzielnica… Czy bliskość Akademii sprawia, że kontakt ze sztuką dla tych osób jest łatwiejszy? Czy Akademia Sztuk Pięknych wzbudza zainteresowanie mieszkańców Starówki (a jeśli „tak”, w czym ono się przejawia?). Realizacja projektu, to opisy odpowiedzi mieszkańców gdańskiej Starówki oraz ich zdjęcia…Mamy nadzieję, że przedstawienie „ZOOMu”, to pierwszy krok, byśmy się czegoś o sobie dowiedzieli – ludzie bywający codziennie na gdańskiej Starówce…
 
„ZOOM” to projekt animacyjny zrealizowany przez studentki Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce – Anastazję Holibrodę, Elizę Mejcz, Zuzannę Szalk oraz studentkę Kierunku Intermedia – Kingę Dobosz.

Podczas Nocy Muzeów „ZOOM” będzie dostępny dla zwiedzających od godz. 19.00-23.00 Antresola (Wielka Zbrojownia) ASP Gdańsk.
 

 

9. Słuchowiska i ich wizualizacje podczas Nocy Muzeów.

Audytorium, Wielka Zbrojownia, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
19.00 – 23.00
 
Po raz drugi Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce oraz Kierunek Intermedia podjęły współpracę z Akademią Teatralną w Warszawie w ramach budowania „realizacji niemożliwych”, czyli wizualizacji do słuchowisk teatralnych. W tym roku na Noc Muzeów studenci Pracowni Audio-Wideo prof. Wojciecha Zamiary pracowali nad spektaklami radiowymi: „Bitwa na szczycie” reż. Rafał Swaczyna, „Szkic Radiowy” reż. Jędrzej Piaskowski i „Złote popołudnie” reż. Szymon Waćkowski.
Słuchowiska i ich wizualizacje zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów w godzinach 19.00-23.00 w Audytorium ASP w Gdańsku (Wielka Zbrojownia).
 
Dziękujemy dr hab. Jarosławowi Kilianowi – Dziekanowi Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Panu Andrzejowi Brzosce za przychylność i udostępnienie słuchowisk.
 
9_noc_muzeow.jpg
 
 
 
Słuchowiska wykorzystane do wizualizacji:
 
Roland Topor
„Bitwa na szczycie”
reżyseria Rafał Swaczyna
Obsada:
Robert: Lesław Żurek
Michael: Witold Wilnicki
Młoda kobieta: Monika Janeczek
Tłumaczenie: Ewa Kruczkowska
Realizacja dźwięku: Anna Przegendza
Muzyka: Michał Swaczyna
Opieka artystyczna: Andrzej Brzoska
 
„Szkic radiowy”
na podstawie „Szkicu radiowego” Samuela Becketta
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Obsada:
Ona: Natasza Aleksandrowicz
On: syntezator mowy IVONA
Realizacja dźwięku: Anna Przegendza
Opieka artystyczna: Andrzej Brzoska
 
 
Andrzej Sapkowski
„Złote popołudnie”
adaptacja i reżyseria: Szymon Waćkowski
Obsada:
Chester: Marcin Kalisz
Alicja: Oriana Sojka
Marcowy Zając: Jan Jurkowski
Kapelusznik: Adam Graczyk
Dina: Marta Marzęcka
Lewis Carroll: Radomir Rospondek
Mab: Sonia Roszczuk
Suseł: Szymon Waćkowski
Reżyseria dźwięku: Kinga Zuchowicz
Opieka artystyczna: Andrzej Brzoska