Wiosna Młodych w Galerii Refektarz

07 maja 2012

Wiosna Młodych w Galerii Refektarz
"Plakat zaangażowany" – wystawa prac studentów z II Pracowni Grafiki Projektowej,

Otwarcie wystawy
11.05.2012 o godz. 19:00
Galeria Refektarz w Kartuzach
ul. Klasztorna 5
Wystawa czynna od 11.05 do 17.06.2012

II Pracownia Grafiki Projektowej to jedna z trzech dyplomujących pracowni kierunkowych w specjalności Grafiki Projektowej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku.

Mogą ją wybrać studenci z ostatniego, III roku studiów licencjackich I stopnia oraz studenci studiów magisterskich II stopnia.

Trochę o programie:

Cały proces edukacyjny nastawiony jest na przygotowanie studentów do pracy zawodowej jako profesjonalnych projektantów podejmujących i realizujących wyzwania rynku komercyjnej grafiki.

W każdym semestrze studenci rozwiązują od 5 do 8 zadań konstruowanych w procesie dydaktycznym progresywnie, według stopnia trudności i rozległości poruszanej problematyki. Program dydaktyczny rozwija równomiernie zdolność tworzenia przekazu artykułowanego słowem i obrazem w warstwie znaczeniowej (treść, sens) i wizualnej (forma, kompozycja). Zakres tematyczny poszczególnych zadań obejmuje konstrukcję i kreację komunikatu wizualnego zawartego zarówno w klasycznym pojęciu plakatu – z sięganiem do doskonałych przykładów i wzorów “polskiej szkoły plakatu” , jak również ćwiczeń dedykowanych nowym mediom – internetowi.

Słów kilka o wystawie:

Dlaczego plakat, na dodatek zaangażowany? Bo plakat jest jedną z najdoskonalszych form skrótowej, ale maksymalnie bogatej w znaczenia i treść wypowiedzi grafiki projektowej. „Zaangażowany” bo to słowo oddaje filozofię naszej pracy związanej z projektowaniem współczesnego języka komunikacji wizualnej.

Analiza problemu, poszerzanie wiedzy, maping znaczeń i skojarzeń, burza mózgów, sublimacja pomysłów, dyscyplina retoryczna no i oczywiście na końcu to co najważniejsze – oryginalna, autorska kreacja – to poszczególne etapy naszej pracy. Wyjście z matni wątpliwości i wielości rozwiązań poprzez dokonywanie świadomego wyboru to proces uzyskiwania wiary w siebie, wiary w to, że stajemy się profesjonalnymi projektantami.

Zestaw prac przedstawionych na wystawie to tylko niewielka część studenckich realizacji.

W semestrze powstaje ich około trzystu. Kluczem wyboru była z jednej strony zaangażowana tematyka, z drugiej zaangażowanie autora w pracy nad zadaniem.

Od siebie, prywatnie:

Studenci z II Pracowni Grafiki Projektowej są fantastyczni, uwielbiam z nimi pracować.

Ufam, że Adam Świerżewski, świetny, bardzo utalentowany młody projektant, który szczęśliwym dla mnie zrządzeniem losu został moim asystentem, zgadza się ze mną, szczególnie w ostatniej sentencji :-)

Dziękuję Ci Adamie za Twoją pracę.

Sławomir Witkowski